Existují tvorové, které máme my lidé rádi, ale jsou tu samozřejmě i ti, které rádi nemáme. A to někdy ze subjektivních, ale také někdy objektivních důvodů. Tedy někdy je náš odpor proti nim i plně opodstatněný. A jistě víte i vy, kteří živočichové patří mezi ty, jež rádi nemáme, a to právem. Ano, jsou to drobní hlodavci. Kdybych se vás zeptal, zda máte rádi myši, krysy nebo něco podobného, určitě se mnou budete souhlasit v tom, že ne. A je více důvodů, proč na tyto tvory nahlížíme právě negativně. A aspoň nějaký z nich znáte i vy. Snad všem vadí riziko, že mohou od takových živočichů chytit nějakou nakažlivou nemoc, a nikoho jistě nenadchne ani to, když se oni drobní hlodavci zabydlí u něj doma a tam mu ničí majetek, znehodnocují potraviny, zanechávají po sobě nepříjemný trus atd.

Takové hlodavce tedy nemáme rádi. A pokud se objeví v naší blízkosti, přinejmenším nás to zneklidní či znechutí. A když se dostanou k nám domů nebo do nějakého obchodu, skladu a podobně, musíme zakročit. Stejně jako zakročujeme preventivně i proti takovým hlodavcům, kteří žijí v nám blízké kanalizaci a hemží se to jimi kolem našich popelnic a kontejnerů.

Jenže laické akce obvykle situaci nevyřeší. To, že někde naklademe několik pastí, vede v nejlepším případě k ulovení několika jedinců. A než se nadějeme, jsou na jejich místě další. A zatímco bychom je hubili a hubili, oni by se současně množili a často by do naší blízkosti také přicházeli další, pro něž jsou třeba naše odpadky učiněným rohem hojnosti. Ale fakt, že se nad nimi nedá laicky vyhrát, neznamená, že bychom se měli my lidé vzdát. My se takových hlodavců musíme zbavovat. Ve svém vlastním zájmu. Ale aby to bylo úspěšné, je třeba pozvat si odborníky z deratizační firmy. Sice je u takové deratizace myší cena, která se musí zaplatit, ale to určitě stojí za to. Rozhodně je lepší něco zaplatit než žít spolu s hlodavci.